Üretim Pamuk Ekim Makinası
Pamuk Ekim Makinası

Pamuk Ekim Makinası

Pamuk ekim makinası imalatı ile tarım için önemli olan bir icattır. Tarımsal üretimde  her aşama çok önemli ve özen gerektirir. Tohumun seçimden ekimine, ekinlerin bakılmasından, hasat yapılmasına kadar her aşamada hem gerekli özeni göstermeniz hem de doğru işlemleri gerçekleştirmeniz için yardımcı olan makineler bulunuyor. Tohum ekiminde çiftçilere destek olan araçlara ekim makinalarına mibzer adı verilmekte. Ekim makinaları nedir ve nasıl kullanılır sorusu pek çok yerden araştırılıyor.  

Ekim Makineleri Nasıl Çalışır? 

Pamuk ekim makinası tarımda oldukça önemlidir. Ekim makinelerinin çalışma sistemlerine anlamak için bütün aksamını bilmeniz gerekiyor. Genelde ekim makinelerinde 8 farklı adet bölüm bulunuyor. Makinenin üst tarafında yer alan tohum sandığının içine tohumlar yerleştirilir. Bu kısım genellikle sacdan imal edilmektedir. Tohum sandığının hem alt kısmında ikinci düzenler adı verilen aksam yer alıyor ve ayarlanan mikserdeki tohum borulara aktarılması sağlanıyor. Borular tohumları ekici ayakları iterek görevini yerine getirmesini sağlıyor. Traktör tekerlekleri ile aynı hizada bulunan ekici ayaklar sayesinde gömücü olarak da anılıyor. Parçalar toprak ile birleşerek belli bir derinlikte izi açıyor.  Gömücü ayaklar ile tekerler arasında hareket iletim düzenlerinin görebilmeniz mümkündür.

Ekim Makinelerinin Faydaları 

Pamuk ekim makinesi sayesinde ürünler yetişebiliyor. Ekim makineleri sayesinde sırayla ekim kolaylıkla yapılabilmektedir. Sıralı ekim tercih edildiğinde ise tohumlar zamanında topraktan çıkarılıyor ve çok daha sağlıklı bir şekilde üretiliyor. Tohumlar için doğru derinlik ve aralıkta çimlenme imkânı sağlanabiliyor. Tohumların hepsi aynı derinlikte olduğu için ekildiği ve çıkışta aynı zaman sürelerinde oluşuyor. Elbette olgunluğa ve erişimi hasatta eşzamanlı bir şekilde gerçekleşebiliyor.  
Ekim makinesi ile ekim yapmak bir ekinin iyi yetişmesi için tek kriter değildir. Elbette eğer ekim makinesi ile ekim yapacaksınız ve iyi verim almak istiyorsanız tohum yatağını iyi hazırlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra toprak sıcaklığının ve önemine uygun olması önemli konulardan bir tanesidir. Kaliteli ve sertifikalı tohumları kullanmanızda fayda var. Son olarak ekim ekme makineleri uygun aylarda çalıştırmanız çok önemlidir. Firmamız makinelerin üretimini yapıyor. Firmamızdan hizmet alabilirsiniz. 

Diğer Üretim Hizmetlerimiz

Kendimize, misyon ve vizyonumuza uygun bir yol haritası belirleyerek, zengin makine parkımız ile yoluna devam etmekteyiz. En büyük zenginligimiz kabul ettigimiz uzman çalısanlarımızla uzun yıllar özel ve kamu sektörüne taahhütlü hizmetler vermistir